
Hypoteční smlouva – co všechno byste měli vědět
Podepisujete hypoteční smlouvu? Jedná se o závazek na dlouhá léta – a věřte, že i pár drobností v textu může rozhodnout o tom, jestli pro Vás bude vše bez starostí, nebo nikoli.
Co vlastně podepisujete?
Ve zkratce – smlouva o hypotečním úvěru je dokument, kterým se zavazujete, že bance vrátíte zapůjčené peníze. Řeší se zde nejen částka, ale také výše úroků, podmínky splácení, pojištění, možné sankce a také postup v nečekaných životních situacích.
Je zde řada věcí, na které je třeba si dát opravdu pozor a nezanedbat je. Například – víte, kdy vám může banka jednostranně změnit úrok? Nebo jak přesně probíhá mimořádná splátka a jestli je zpoplatněná? Číst pečlivě se v této situaci opravdu vyplatí.
Pomůže vám hypoteční poradce
Pokud si nejste jistí, co znamenají právnické termíny ve smlouvě, je vhodné obrátit se na někoho, kdo tomu rozumí. Dobrý hypoteční poradce vám vysvětlí, co podepisujete, a upozorní vás na rizika, která v běžné bance možná ani nezmíní.
Přemýšlíte, kde takového poradce hledat? Klíč je v nezávislosti. Někteří hypoteční poradci pracují pro konkrétní banku a často ji ve svých radách upřednostňují, jiní spolupracují s více institucemi a snaží se vybrat to, co je opravdu výhodné pro vás.
Vyřízení hypotéky krok za krokem
Často se mě klienti ptají: “Kolik času mi vyřízení hypotéky zabere?” Odpověď je – méně, než si myslíte. Pokud máte po ruce všechny potřebné dokumenty a víte, co chcete, vyřízení hypotéky se dá zvládnout během dvou až třech týdnů. Pokud ale opravdu spěcháte, zvládnu to i do 10 dnů včetně čerpání hypotéky.
Ale právě tady přichází druhý zádrhel. Lidé často nemají jasno v tom, co přesně potřebují. Někdo si vezme zbytečně vysoký úvěr, jiní podcení vlastní příjmy, další zase narazí na problém v registrech.
Proto doporučuji se obrátit na poradce, který vás celým procesem provede. Díky radám zkušeného finanční poradce hypotéka a její vyřízení nebudou problém. Poradce s vámi vše projde a upozorní vás na případné překážky, které by vás později mohly stát peníze, čas – nebo oboje.
Několik věcí, na které si dát pozor
- Fixace úrokové sazby – Je lepší kratší nebo delší? Záleží na tom, jestli očekáváte, že úroky porostou, nebo klesnou. Hypoteční poradce se orientuje ve vývoji trhu a může vám proto správně poradit, která varianta je ve vašem případně výhodnější nebo jistější.
- Podmínky čerpání – je důležité je znát co nejdříve a připravit se na ně. Například vystavení bezdlužnosti finančním úřadem nebo zdravotní prohlídka pro nutné pojištění můžou proces prodloužit i o několik týdnů.
- Poplatky za mimořádné splátky – Jsou banky, které vám mimořádné splátky umožní zdarma. Jiné si naúčtují poplatek, který vám radost z předčasného splacení rychle zkazí. Proto je třeba pozorně číst smlouvu, aby vás poplatky nepřekvapily a vědět, kdy je vhodné mimořádnou splátku vložit.
- Pojištění schopnosti splácet – Takové pojištění vám může pomoci v těžkých chvílích, ale také výrazně navýšit měsíční splátku. Je třeba dobře zvážit, zda se opravdu vyplatí varianta nabízená bankou. Často je výhodnější pojištění u soukromé pojišťovny, kde není přímá vazba na hypotéku.
Závěrem
Když podepisujete hypoteční smlouvu, rozhodujete do velké míry o tom, jak bude vypadat váš život v příštích 10, 20 i 30 letech. Nedělejte unáhlená rozhodnutí. A už vůbec ne pod tlakem banky. Nebojte se ptát - je klíčové, abyste měli před podpisem smlouvy ve všem naprosto jasno a nic vás nemohlo později překvapit. Dobrý hypoteční poradce vám díky svým bohatým zkušenostem zpravidla ušetří čas, starosti i peníze.
Mám bohaté zkušenosti, klient jsem pomohl s vyřízením více než 400 hypoték, spolupracuji s celou řadou bankovních institucí a díky své silné vyjednávací pozici pro vás mohu zajistit lepší podmínky hypotéky a to dokonce i u vaší domácí banky.
Kontaktujte mě na jirihoufek.cz/rezervace-schuzky a já vás rád provedu celým procesem.